Korozyon’un Kaçınılmazlığı

Korozyon’un Kaçınılmazlığı

Korozyon Mühendisliğinin önemli isimlerinden, General Elektrik (GE) Korozyon Mühendisi Dr. Raul B. Rebak, online konferans serimizin bu haftaki konuğu olarak “Korozyonun Kaçınılmazlığı” başlığı altında korozyon ve önemi hakkındaki tecrübelerini bizlerle paylaştı İmal edilmiş malzemeler kullanılarak tesis edilmiş sistemlerin gerekli bakımları doğru ve uygun bir şekilde yapıldığında; kullanım ömrünün de o denli uzun olacağına dikkati çekti.
Sunum stili ve örnekleriyle dinleyicinin dikkatini çeken Dr. Rebak, ortaya çıkabilecek çevre ve malzeme ikilisine ait özel korozyon türleri takip edilmediğinde, çok ciddi kaza ve kayıpların kaçınılmaz olduğunu vurgulayarak “önemli milli sivil varlıklar olan nükleer santrallerden köprü, gemi ve boru hatlarına kadar küçük-büyük her sistemin korozyon yönüyle anlaşılması ve bakımlarının bu doğrultuda ihmal edilmeden yapılması gerekir ” dedi.
Büyük oranda organik malzemeden oluşan insan bedeninin işlerliğini kaybetmemesi için düzenli bir bakıma ihtiyaç duyduğunu kaydeden Dr. Rebak, “Canlı bedeninin dahi bakıma ihtiyacı varken insan yapımı sistemlerin hizmet ömrünün uzaması için korozyon mühendisliğinin ne kadar önemli olduğunu daha iyi anlıyoruz.” ifadelerine yer verdi.
Sosyal ve ikili etkileşmelerdeki bozulmayı korozyona benzeten Dr. Rebak, bozulmaya ve çözülmeye yol açabilecek her türlü çekişmeyi ilişkilerdeki bakımsızlığa dayandırdı; sosyal ve bireysel çekişme, kavga ve gürültünün ve her türlü kaotik durumun temel sebebinin bakım mühendisliği eksikliği ve ihmali olduğunu bazı güncel film ve tarihi fresklerle örneklendirdi.
Dr. Raul B. Rebak, 30 yılı aşkın bir süredir ülke içindeki birçok firmaya danışmanlık yapmaktadır ve General Elektrik’e 33.5 milyon dolarlık projeler getirmiştir. Daha önce de ABD Savunma Bakanlığı ve Enerji Bakanlığı için nükleer atıkların gömülmesine dair projelerde bulunan Dr. Rebak, halen korozyon literatürüne ve mühendislik pratiklerine yayım, kitap ve patentleriyle katkı vermeye devam etmektedir.
Genel Sekreterimiz Sayın Kadir Ali SEÇER, program sonunda Sayın Dr. Raul B. Rebak’a konuşmalarından dolayı teşekkür ederek kendilerini Türkiye’ye geldiklerinde, Sivas’a beklediklerini, öğrencilerimizle bilgi ve tecrübelerini yüz yüze paylaşmasından memnuniyet duyacaklarını ifade etti. Sayın Dr. Raul B. Rebak, bu nazik davetten dolayı teşekkür ederek memnuniyetle kabul ettiklerini beyan etti. Yüksek lisans ve Doktora eğitimini Amerika Birleşik Devletleri’nde yapan öğretim üyemiz Prof. Dr. Ahmet YILMAZ da alanında uzman dünya çapında bilim insanlarının bilgi ve tecrübelerini aktarmaları için davet ettiklerini ve önümüzdeki süreçte de bu tür bilimsel toplantıların devam edeceğini söyledi.
  • Gösterim 323
  • Toplam 4
Ekli Dosyalar
Dosya Eki Bulunamadı!