YÜKSEK SICAKLIĞA DAYANIKLI NİKEL ESASLI ALAŞIMLAR

YÜKSEK SICAKLIĞA DAYANIKLI NİKEL ESASLI  ALAŞIMLAR

Online konferans serimizin bu haftaki konuğu Haynes Internationalda görevli çelik dizaynı mühendisi ve pazarlama müdürü Metalurji Mühendisi Dr. Vinay DEODESHMUKH oldu.

“Havacılıkta ve Yenilenebilir Enerji sistemlerinde kullanılan Nikel Esaslı  Alaşımlarının Yüksek Sıcaklık Bozulması” konusunda akademik ve idari personelimizle deneyim ve önerilerini paylaşan Dr. DEODESHMUKH, Haynes Firmasında yüksek sıcaklıkta (500-700oC arasında) kullanılmak üzere imal edilen çeliklerin hangi havacılık, uzay ve yenilenebilir enerji sistemlerinde kullanım alanı bulduğunu açıkladı. Ülkemiz de dahil olmak üzere dünyanın değişik yerlerinde kurulu olan yüksek sıcaklık çeliğine ihtiyaç duyulan yenilenebilir enerji sistemleri ve havacılık çalışmaları hakkındaki en son durumu ve güncel nikel bazlı çelik ihtiyaçları hakkında bilgi verdi.

Sunumu ve örnekleriyle dinleyicilerinin dikkatini çeken Dr. DEODESHMUKH, Nikel esaslı çeliklerdeki çukurlanma, krevislenme, sürünme, yorulma ve erozyon gibi problemlere karşı, özellikle son yıllardaki modern prosess kontrol teknikleriyle, daha dayanıklı çelikler imal edilebildiğini ve sözü edilen problemlerin iyileştirilmesinde yüzde 5-8 arasında bir iyileşme sağlandığını ifade etti. Örneğin, 550oC de minimal bozulma gösteren çelik parçaların aynı bozulma miktarını artık 600-650oC de gösterdiğini, böylece bu çeliklerin hem kullanım alanının genişletildiğini hem de bozulmaya karşı dayanımının oldukça artırılmış olduğunu vurguladı. Kaynağı kömür ve sıvı petrol olan günümüz dünya endüstrisine ait emisyonun atmosferin telafi edemeyeceği seviyelere geliyor olduğunun tespit edilmiş olduğunu ve tabiatıyla bunun geçtiğimiz 20-30 yıl içinde doğal gaz, nükleer ve yenilenebilir kaynaklara evriliyor olduğuna işaret eden Dr. Deodeshmukh, Nikel bazlı paslanmaz yüksek sıcaklık çeliklerinin tercih edilen yeni ve daha temiz enerji kaynakları için de uzun bir süre daha vazgeçilmez bir malzeme olacağını, Nikel bazlı çeliklerin her bakımdan iyileştirilmesi için çalışmaların hızla devam ettiğini ifade etti. Dr. DEODESHMUKH, halen Haynes Internationalda çalıştığını, mühendislik alanına yayın, kitap ve tasarım patentleriyle katkı verdiğini ifade etti.

Öğretim üyeleri, araştırma görevlileri, öğrenci ve idari personelin katılımıyla gerçekleşen konferansın sonunda Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Meftuni YEKELER, Dr. Vinay DEODESHMUKH’e konuşmalarından dolayı teşekkür etti.

  • Gösterim 270
  • Toplam 13
Ekli Dosyalar
Dosya Eki Bulunamadı!